EA-MINI-2D-35 2-Channel Digital Mini-Amplifier, 35W Per Channel for Powerful Sound, Compact Design Fits Behind TVs, Audio Sensing Power On Feature, Customizable EQ Settings for Optimal Audio
★★★★★ 4.3 147 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by praesi.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by praesi.ch
Free 30-day returns Details
Product details
Category
EA-MINI-2D-35 2-Channel Digital Mini-Amplifier, 35W Per Channel for Powerful Sound, Compact Design Fits Behind TVs, Audio Sensing Power On Feature, Customizable EQ Settings for Optimal Audio Featuring the 2 Channel Digital Mini-Amplifier, Surface Mount IR Receiver, and Remote Control, this kit has everything needed for programming and controlling the mini amp, and capturing in-room commands. The amp features two inputs with selectable priority plus IR control with learning – so it works with any universal remote or control system. Simply tuck it out of sight and stick the receiver wherever it’s convenient for the customer. You can use the Remote Control to get full functionality of the amp – including bass, treble and balance adjustments – and to program discrete IR commands. Plus, the included IR receiver features advanced IR filtering for resistance to interference from plasma/LCD displays, plus AT&T Uverse support – all in a compact, easy-to-hide form factor. KEY FEATURES - 35W per channel for powerful sound - Compact design fits behind TVs - Selectable input priority for convenience - IR control compatible with any remote - Subwoofer line level output for added bass - Energy-efficient digital amplification - Audio sensing power on feature - Customizable EQ settings for optimal audio SPECIFICATIONS - Continuous Power Output (Both Channels Driven): 26 watts RMS at 8 ohms/35 watts RMS at 6 ohms/35 watts RMS at 4 ohms - Input Impedance: RCA Analog Input: 20K ohms - S/N Ratio: Digital Optical 90dB/Analog 77dB - Frequency Response: Speaker 20 Hz to 20 kHz/Sub 20 Hz to 500 Hz - Distortion: Less than 1% THD+N 20Hz - 20 kHz, 22KHz BW - IR Operation Voltage: 1/8" 3.5mm / 12 VDC - AC Main Inputs: 100-240V ~ 50/60 Hz 1.6A - Power Consumption: Typical Power: 60 watts - Dimensions: 5.4"W x 2"H x 6.8"D - Weight: 2.5 lbs.
  • 35W per channel for powerful sound
  • Compact design fits behind TVs
  • Selectable input priority for convenience
  • Energy-efficient digital amplification
  • Subwoofer line level output for added bass
  • Audio sensing power on feature
  • Customizable EQ settings for optimal audio
Model EA-MINI-2D-35
Voltage 12 Volts (DC)
Brand Name Generic
Manufacturer Episode
Output Power 35 Watts
Mounting Type Surface Mount
Specification Met FCC
Number of Channels 2
Included Components No
Maximum Supply Voltage 240 Volts (AC)
Minimum Supply Voltage 100 Volts (AC)
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
147 ratings | 60 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (118)
4 stars
6% (9)
3 stars
3% (4)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (15)