Monte Carlo 5HV52BZD Haven 52" Ceiling Fan with LED Light and Pull Chain, 5 MDF Blades, Bronze - Bowl Light
★★★★★ 4.9 24 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by praesi.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by praesi.ch
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • HAVEN CEILING FAN WITH LIGHT: (2) 10 Watt LED Medium A19 Lights
  • DIMENSIONS: Diameter: 52"; Height: 19.3" (From Ceiling to Bottom of Fan Light, Includes 4.5" Downrod); Weight 16.3lbs.
  • FAN BLADES: 5 Bronze Blades (52" Span / 12° Blade Pitch); CFM: 3241
  • FAN CONTROL: Includes 3-Speed Pull Chain on Reversible Motor
  • INSTALLATION: Installable on Flat Ceiling with Included Hardware and on Sloped Ceilings up to 30° with Vaulted Canopy Included; DETAILS: Bronze Finish; CUL Approved INDOOR Location; Complies with TSCA Title VI; Premium Power Triple Capacitor 153 X 12 mm Torque-Induction Motor for Quiet Operation
UPC 014817589603
Color Bronze - Bowl Light
Shape Round
Voltage 120 Volts
Wattage 10 watts
Brand Name Monte Carlo
Brightness 800 Lumen
Model Name 5HV52BZD
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 16.3 Pounds
Shade Color Matte White
Switch Type Pull Chain
Finish Types Matte
Fixture Type Non Removable
Light Source LED
Manufacturer Monte Carlo
Model Number 5HV52BZD
Material Type Wood
Mounting Type Ceiling Mount
Control Method Touch
Item Type Name Ceiling Fan with LED Light and Pull Chain, 5 MDF Blades
Shade Material Glass
Controller Type Pull Chain Control
Number of Items 1
Required Assembly Yes
Light Fixture Form Ceiling
Included Components 5HV52BZD
Indoor Outdoor Usage Indoor
Number of Light Sources 2
Specific Uses For Product Indoor
Manufacturer Warranty Description N/a.
Global Trade Identification Number 00014817589603
Other Special Features of the Product Fan & Light Pull Chain
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
24 ratings | 10 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (21)
4 stars
1% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (2)