RSD-200B-12 Module DC-DC 1-OUT 12V 16.7A 200.4W 5-Pin
★★★★★ 4.8 15 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by praesi.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by praesi.ch
Free 30-day returns Details
Product details
Category
FeaturesCompliance to EN50155 and EN45545-2 railway standard2:1 wide input range4000VDC I/O isolationProtections: Short circuit / Overload / Over voltage / Input reverse polarity / Over temp.(RSD-150/200/300)Cooling by free air convectionBuilt-in constant current limiting circuit1U low profileAll using 105¡ãC long life electrolytic capacitorsHalf encapsulated100% full load burn-in test3 years warranty
  • Compliance to EN50155 and EN45545-2 railway standard
  • 4000VDC I/O isolation
  • Built-in constant current limiting circuit
  • All using 105¡ãC long life electrolytic capacitors
  • 3 years warranty
Usage personal
Voltage 12 Volts
Material Copper
Part Number RSD-200B-12
Manufacturer MEAN WELL
Item model number RSD-200B-12
Batteries Included No
Batteries Required No
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
15 ratings | 6 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (13)
4 stars
2% (0)
3 stars
1% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (2)